SVJETSKI DAN DIJABETESA
KOŽA MOŽE GOVORITI O DIJABETESU
Suha koža jedan je od najčešćih dermatoloških poremećaja povezanih s dijabetesom.
Koža osoba koje boluju od dijabetesa često je sklona suhoći i nedostatku hidracije, što je stanje koje nadilazi estetski izgled. Ova bolest može izazvati nelagodu i signalizirati druge moguće komplikacije.
Bonora, Enzo. „The diabetes pandemic in Italy.“ L'Endocrinologo 23.4 (2022.): 337.-344.)
ŠTO JE DIJABETES?
Dijabetes je u svojim različitim oblicima učestala bolest koju obilježava stanje potpunog ili djelomičnog nedostatka inzulina, tj. hormona koji proizvodi gušterača, koja je odgovorna za kontrolu metabolizma šećera. Temeljna je funkcija inzulina osiguranje prolaska glukoze iz krvi u stanice perifernih tkiva, gdje se koristi kao izvor energije.
POSTOJE RAZLIČITE VRSTE DIJABETESA
DIJABETES TIP 1
U slučaju dijabetesa tipa 1 (koji se također naziva juvenilni dijabetes ili dijabetes ovisan o inzulinu) nedostatak inzulina uzrokuje progresivno propadanje stanica gušterače odgovornih za njegovu proizvodnju (beta stanice) što uništava imunosni sustav.
DIJABETES TIP 2
Međutim, u slučaju dijabetesa tipa 2 pojavljuje se fenomen inzulinske rezistencije koji nastaje zbog genetskih i okolišnih čimbenika: periferna tkiva, koja nisu pretjerano osjetljiva na djelovanje inzulina, ne mogu koristiti glukozu prisutnu u krvi zbog čega gušterača postupno oslobađa sve manju količinu inzulina.
ZAŠTO OSOBE KOJE BOLUJU OD DIJABETESA ČESTO IMAJU PROBLEME S KOŽOM?
Ljudska koža obavlja nekoliko funkcija: ona je važna mehanička i kemijska barijera (koja sprečava štetni utjecaj vanjskih čimbenika), ali i organ koji obavlja metaboličke, hormonske, termoregulacijske i osobito imunosne funkcije.
- Koža je najveći organ u našem tijelu, zbog čega je vrlo osjetljiva na metaboličke poremećaje koji su uobičajeni za dijabetičke bolesti kao što su hiperglikemija (povećana razina glukoze) i hiperlipidemija (povećana razina triglicerida). Posljedično, promjene u malim krvnim žilicama uzrokuju bol u koži.
- Dijabetes izravno oštećuje krvožilni, neurološki i imunosni sustav koji međusobno djeluju i povezani su s funkcijama kože.
- Pacijenti koji boluju od dijabetesa tijekom života podvrgnuti su različitim zahtjevnim farmakološkim terapijama koje mogu uzrokovati ili pogoršati probleme s kožom.
KAKO UPRAVLJATI PROBLEMIMA S KOŽOM KOJI SU POVEZANI S DIJABETESOM?
Mnogi dermatološki problemi mogu se spriječiti i kontrolirati ako dosljedno slijedite upute dijabetologa i svojeg liječnika opće prakse u vezi s terapijom i ponašanjem (prehrana, tjelesna aktivnost) te redovito odlazite na preglede.
U dermatološkom smislu nužno je održavati pravilnu higijenu kože upotrebom blagih sredstava za čišćenje u skladu s fiziološkim vrijednostima pH kože i pritom ponovno uspostaviti ravnotežu pri uobičajenim promjenama dijabetičke kože te očuvati njezine razine hidracije i obrambenu funkciju.
Pravilnom hidracijom kože mogu se spriječiti mikropukotine, abrazije, svrbež (i povezano češanje) i posljedične pojave koje polako, ali postupno mogu dovesti do složenijih i problematičnijih situacija.
4 SAVJETA ZA NJEGU SUHE KOŽE
Pridržavajte se ovih nekoliko jednostavnih mjera opreza u vezi s njegom i čišćenjem kože radi sprečavanja komplikacija s kožom uzrokovanih dijabetesom:
- Upotrijebite blagi hidracijski gel za čišćenje lica i tijela koji se ne pjeni.
- Hidrirajte kožu tijela proizvodom za hidraciju obogaćenim ceramidima.
- Izbjegavajte izravno izlaganje suncu i koristite hidracijsku kremu za lice sa zaštitnim faktorom tijekom cijele godine.
- Obratite posebnu pozornost na higijenu i hidraciju stopala upotrebom proizvoda obogaćenih ureom i salicilnom kiselinom.